Belka na Power LED do akwarium 100 l.

Dopadło mnie nowe, stare hobby. Znów mam akwarium a w nim rybki akwariowe oraz kilka krewetek (jak na chwilę obecną). Oczywiście nie ustrzegłem się błędów przy zakładaniu akwarium ale ten się nie myli, kto nic nie robi. W akwarium posadzone roślinki do dyspozycji mają oświetlenie w postaci dwóch świetlówek 18 W i niestety ie rosną zbyt dobrze a może nawet rosną byle jak. Co prawda „Bacopa compact” idzie w górę ale to tylko świadczy, że światła jest za mało. „Ludwigia repens Rubin”, którą też miałem od początku podobnie niezbyt dobrze rośnie a „Ludwigia palustris” padła całkowicie. Inne roślinki jak np. „Eleocharis acicularis” też rosną niezadowalająco. Pływające po powierzchni ” Limnobium laevigatum” jakoś rosną ale też szału nie ma a przy okazji zabierają światło tym roślinom, które są wewnątrz akwarium.

Nawożę CO2 z butli (nie bawię się w licznik bąbli tylko korzystam ze wskaźnika CO2 zanurzonego w akwarium), podaję nawozy (makro w płynie i potas w płynie), świecę 12 godzin na dobę i efektu nie widać. Regularne podmiany wody w ilości ok. 20 litrów co tydzień (leję wodę kranową odstaną kilka/kilkanaście godzin). Niestety za podłoże jest drobny żwirek i piasek. Nie ma ziemi ani aktywnego podłoża. Co prawda wzbogacam podłoże kulkami gliniano-torfowymi ale zadowolony z efektów nie jestem.

Po lekturze, rozpoznaniu tematu i własnych przemyśleniach wniosek jeden trzeba dodać światła (restartu akwarium na razie nie będę robił). Po prześledzeniu iluś tam wątków na różnych forach, po przeglądnięciu iluś tam rozwiązań i filmów na YT doszedłem do wniosku, że zrobię własną belkę na POWER LED. Padło na oświetlenie w postaci belki wykonanej w oparciu o diody POWER LED 1W (większe moce odpuściłem sobie z powodu ceny i problemów z odprowadzaniem ciepła).

Ten post zapoczątkuje małą serię kilku postów, które będą relacjonować powstawanie tej belki. Jeśli temat Was interesuje to zaglądnijcie od czasu do czasu po garść nowych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *